AJÁNLÁS

Körmend nagyközség képviselőtestülete 1931. május 2-án rend-kívüli közgyűlést tartott. Ez volt az első közgyűlés Dr. Batthyány- Strattmann László herceg elhunyta óta. Az elnöklő községi bíró a következő indítványt terjesztette a képviselőtestület elé, amelyet egyhangúlag elfogadtak és határozattá emeltek: “Istenben boldogult szeretett jó Urunk, herceg Bat-thyány-Strattmann László doktor-nak emlékezetére ősei által emelt piactéri Mária-szobor fejét villany-fényű glóriával vegyük körül, hogy az idegen tudja meg, a körmendi pedig sohase felejtse el, hogy az Istenanya glóriás homlokáról annak az embernek megszentelt emléke ragyog le rá, kinek szívjósága és lelki nemessége mutatja meg és világosítja meg az utat, mely az emberek szívéhez és ezeken át magához az örökkévaló Istenhez vezet.”

Remetei Filep Ferenc, a körmendi kórház igazgatója 1933. január 14-én a kórházbizottság ülésén indít-ványozta, hogy a kórháznak nevet kellene adni. Ő Balassa János nevét ajánlotta, aki a modern magyar sebészet kezdeményezője volt. A városbíró, Markó István javasolta, hogy a kórház “Hg. Batthyány-Strattmann László dr.” nevét vegye fel, amit a kórház-bizottság elfogadott.

Erről díszoklevelet is készíttettek, amit a kórház fennállásának 100. évfordulója alkalmából a kórházbizottság átadott a Batthyány családnak. A herceg nevét viselte a kórház, amíg a kommunista rezsim ezt meg nem szüntette.

A rendszerváltozás után, 1990. január 19-én a kórház újra felvette a Batthyány nevet. Az ünnepségen emléktáblát helyeztek el a kórházépület falán.

1990. október 27-én a kastély udvarán ünnepélyesen felavatták Batthyány-Strattmann László szobrát, amely Lesenyei Márta Munkácsy- díjas művész alkotása. Ugyanezen a napon vette fel a Bartók lakótelepi napközi otthonos óvoda a herceg hitvesének, Coreth Máriának nevét, aki az első világháború alatt Köpcsényben óvodát létesített.

1994-ben ünnepelte Körmend 750. évfordulóját annak, hogy IV. Béla király 1244. október 28-án városi rangra emelte. Október 28-a nemcsak a városalapítás napja, hanem Batthyány László születésének napja is. A jubileumi évben határozták el a város vezetői, hogy az iskolák minden évben október 28-án ünnepi megemlékezést tartanak a városalapító IV. Béla királyról emlék-művénél, valamint Batthyány-Strattmann Lászlóról a vár udvarán álló szobornál és a kórház falán elhelyezett emléktáblánál. A körmendiek így ápolják továbbra is a herceg emlékét.

Ezekhez az ünnepségekhez akar segítséget nyújtani ez a gyűjtemény, amely különböző alkalmakkor elhangzott beszédeket, visszaemlékezéseket és verseket tartalmaz. Szeretnénk ezzel is előmozdítani a herceg tiszteletét. Aki még nem ismeri “az tudja meg”, a körmendi pedig “ne felejtse el”, hogy ki volt az az önzetlen orvos, aki ingyen gyógyította a szegényeket, példát adott családi életében és mint világi hívő keresztény mindegyikünk számára követendő példa az Isten- és emberszeretet útján.

Dr. Gyürki László